צ'קים חוזרים

תוכן עניינים

צ'קים חוזרים צ'קים חוזרים

אחת הדילמות הקשות ביותר של עסקים רבים, היא האם לאפשר ללקוחות לשלם בצ'קים. מצד אחד, אם לא יאפשרו זה יכול לגרום לאיבוד של לקוחות רבים, מצד שני, תשלום בצ'קים יכול להוות סיכון עבור בעל העסק. במקרים של צ'קים חוזרים, הלקוח מחוייב לדאוג לתשלום עבור השירות או הסחורה ששילם. אם הלקוח לא דואג לתשלום, העסק יכול לפעול נגדו ואף להעזר בשירות הגבייה של הוצאה לפועל. מה הם צ'קים חוזרים? מה הסיבות לכך? על כך במאמר הבא. 

 

מה הם צ'קים חוזרים?

צ'קים חוזרים, הם למעשה צ'קים שהבנק לא מכבד אותם. כלומר, לא ניתן להשתמש בצ'ק זה והוא לא מתקבל בבנק. בשנת 1981, יצא חוק הצ'קים החוזרים. החוק נועד להגביר את האמינות של השימוש בצ'קים. החוק קובע סנקציות מנהליות על מי שמשתמש בצ'קים ללא כיסוי. אם האדם יודע שהצ'ק שלו ללא כיסוי, זו נחשבת לעבירה פלילית וזה יכול לגרור ענישה- בדרך כלל קנסות ובמקרים חמורים אפילו מאסר. בנוסף, יצא חוק חדש שמגביל את השימוש בצ'קים, וקובע שצ'קים בסכום של יותר מעשרת אלפים שקלים יהיו מותרים בהסבה רק פעם אחת. ישנן סיבות שונות להחזרת צ'ק.

מה הסיבות לצ'קים חוזרים?

ישנן סיבות שונות שיכולות לגרום להחזרת הצ'ק ולכך שהבנק לא יכבד אותו. 

תקלה טכנית

אחת הסיבות הנפוצות לשיקים חוזרים היא טעויות טכניות. טעות טכנית יכולה להתבטא בטעות כלשהי מהפרטים של השיק כמו לדוגמא תאריך שגוי, הסכום הכתוב במספרים והסכום הכתוב במילים לא זהים, החתימה שעל גבי השיק לא זהה לחתימה המופיעה בבנק ועוד. כל אלה הן סיבות לכך שהבנק לא יכבד את השיק והשיק יחזור לבעליו. 

אין כיסוי

לצערנו זו הסיבה הנפוצה ביותר לכך ששיקים חוזרים. מה שזה אומר, שלאדם ששילם לכם על ידי השיק אין מספיק כסף בחשבון הבנק והוא לא יכול לכסות אותו. במקרים רבים, הגורם המשלם יודע שאין לו כיסוי מספיק על מנת לשלם והוא בוחר בכל זאת לשלם בשיק. חשוב להבין שלא תמיד הדבר נעשה בכוונה תחילה ולפעמים הלקוח עצמו לא מודע לכך שלשיק אין כיסוי. לכן, תמיד מומלץ לדבר עם הלקוח ולהיאזר בסבלנות. אם המשלם מנסה להתחמק מכם ולא משלם את מה שצריך תוכלו לפעול נגדו.

חשבון סגור

במקרה כזה השיק ניתן מחשבון שיהיה סגור במועד פרעון השיק. במקרה כזה קשה למצוא את האדם שנתן את השיק. במקרה כזה תוכלו ליצור קשר עם עורך דין שיוכל לברר עבורכם מי בעל החשבון, מתי החשבון נסגר ולמה, ויוכל לעזור לכם ליצור קשר עם בעל החשבון. 

חשבון מוגבל

חשבון מוגבל הוא חשבון שהבנק הגביל אותו מכל מיני סיבות. במקרה של חשבון מוגבל השיקים חוזרים ולא מכובדים על ידי הבנק, אם 10 שיקים או יותר חזרו במהלך השנה האחרונה. במקרה כזה הבנק באופן אוטומטי לא יכבד את השיקים של אותו הלקוח. 

לא סחיר

כמו תקלה טכנית, גם הסיבה הזו לשיקים חוזרים, נגרמת בדרך כלל מטעות אנוש ולא מכוונת זדון. מה זה אומר? שיקים שכתוב עליהם למוטב בלבד והועברו לצד שלישי גורמת לשיק להתבטל ולחזור לבעלים. שיקים שכתוב עליהם למוטב בלבד לא ניתנים לשינוי הנמען בשום מצב, גם אם בעל השיק עצמו רוצה לשנות את הנמען. במקרה כזה צריך לכתוב שיק חדש. 

הוראת ביטול

האדם ששילם לכם עם השיק יכול לבקש לבטל את השיק. טכנית אותו אדם לא צריך להסביר לבנק למה ברצונו לבטל את השיק והסניף מחוייב לבטל את השיק. לדוגמא, אם הסחורה או השירות שסופק ללקוח לא הגיעו או שהגיעו פגומים, הלקוח רשאי לבטל את השיק. 

יש לכם צ'ק שברצונכם לנכות? בואו לקבל מזומן עוד היום!

חברת Finance-pro היא מהמובילות בישראל במתן שירותים פיננסים לעסקים כבר מעל 25 שנה ואחת החברות היציבות והאמינות ביותר בתחום. אנו מציעים מגוון פתרונות ועובדים עם מעל ל-5,000 עסקים בישראל. כאשר תבחרו בנו לניכיון צ'קים, מימון או הלוואות אשראי חוץ בנקאיות, תהיו בטוחים שתקבלו לאורך כל הדרך, יחס חם, שירות אישי ומקצועיות שאין שניה לה!

אז למה אתם מחכים? השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם במהירות הבזק!

גלילה לראש העמוד